

£1,399.00*
Prices incl. VAT.
Expected in 15-21 working days
Shipping from £99.99
Product number: 1000029062

visunext Services
Product information
- Max. possible unit dimensions with display depth 30mm: WxH 1304x760mm
- For deeper units, the possible unit dimensions are reduced.
- Building type: bonnet case narrow 400 width
- Place for one flat screens Universal adjustable,
- Accessory compartment with two adjustable dividers
Design:
- 10,0mm birch plywood with ABS -coating/RW black
- 30mm aluminium edge protection
- large ball corners
- 4 large butterflys
- 8 recessed folding handles medium
- 4x 100mm Bluewheels (2 of them with brakes)
- inside lined with foam
- External dimensions approx.:LxWxH 1447x397x986mm incl. castors
Technical data
| Name | Casetec universal flight case for a 42" - 55" slim screen |
|---|---|
| Article number | 1000029062 |
| Manufacturer SKU | 464795-4255 |
| Model name | Universal-Flightcase |
| Brand | Casetec GmbH |
| Product Type | Flightcase |
| Product width | 144.7 cm |
| Product height | 98.6 cm |
| Product depth | 39.7 cm |
| Weight | 20 kg |
| Colour | Black |
| Condition | New |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |
Product safety
| Person responsible for the EU |
|---|
| Casetec GmbH |
| Rudolf-Diesel-Str.3 |
| 42477 Radevormwald |
| Germany |
| 49 2195-68997-0 |
| info@casetec.de |
