











































£692.19*
£9.99
- Light Brightness 3,000 Lumen
- Resolution 1920 x 1080 Full HD
- Aspect Ratio 16:9
- Operating noise 33 dB

Frequently purchased together
Product information
BenQ TH671ST
Immerse yourself in your video games thanks to the BenQ TH671ST’s larger-than-life screen, which will fill your entire field of view – a home cinema projector for the ultimate gaming experience. With its high resolution and brightness, fast response time, LumiExpert™, powerful 5-watt speaker and straightforward setup, the TH671ST will enhance your gaming experience so noticeably that you’ll feel like you’re right in the thick of the action.
Ultra-fast response for smooth gaming
The TH671ST projects breathtaking gaming action into your living room, thanks to ultra-fast signal transmission of just 16.67 ms and a DMD response time in the microsecond range for exceptionally smooth gameplay without annoying motion blur or image lag.
Lumi Expert – visual comfort in any ambient light
BenQ LumiExpert™ automatically detects the ambient lighting conditions and adjusts the brightness accordingly to ensure maximum viewing comfort.
Immersive gaming fun – loud and clear
The TH671ST delivers truly impressive video experiences with powerful sound quality. Alongside various modes for films, music, sport and gaming, two 5-watt stereo speakers ensure impressive audio-visual experiences in the living room.
Impressive picture performance in Full HD with 1080 pixels
Treat your eyes to the Full HD picture sharpness and 1080 pixels of the TH671ST. It delivers impressive sharpness, detail and clarity for the very best home cinema enjoyment.
Superior short-throw for any room
With the TH671ST, big action is possible in the smallest of spaces: just 1.5 metres is enough to produce 100-inch images. Thanks to the particularly short projection distance, you can immerse yourself in your video game without worrying about space constraints or having to deal with setup issues.
Technical data
| Name | BenQ TH671ST Projector, 1920 x 1080 Full HD, 3000 Lumen |
|---|---|
| Article number | 1000001540 |
| GTIN/EAN | 4718755070136 |
| Manufacturer SKU | 9H.JGY77.1HE |
| Lamp life (ECO) | 15,000 Hour |
| Lens included | Yes |
| Model name | TH671ST |
| Projection Distance | Short Throw |
| Brand | BenQ |
| Product Type | Projector |
| Product Series | BenQ T Series |
| Application | Short throw projectors |
| Projector Type | DLP |
| Technology | DLP |
| Projector lamp type | Lamp |
| ANSI Lumen | 3,000 ANSI Lumen |
| Resolution | 1920 x 1080 Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 10,000 :1 |
| Operating noise | 33 dB |
| Operating noise - ECO | 29 dB |
| Lamp life | 4,000 Hour |
| Minimum Projection Distance | 150 cm |
| Maximum Projection Distance | 250 cm |
| Minimum Projection Ratio | 0.69 |
| Maximum Projection Ratio | 0.83 |
| Lens Zoom | 1.2 |
| Vertical Keystone | 40% |
| Inputs | 1x 3,5mm Jack , 1x RS232 , 1x USB-B , 1x VGA , 2x HDMI |
| Outputs | 1x 3,5mm Jack , 1x VGA |
| wireless technology | WLAN optional |
| Features | Integrated speaker , Lens motorised , MHL |
| Product width | 29.6 cm |
| Product height | 12 cm |
| Product depth | 22.4 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Colour | White |
| Condition | New |
| Warranty | 24 Month |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |
Projection distance calculator
Contact our experts for help!
Image size:
Format
Format
Product safety
| Person responsible for the EU |
|---|
| BenQ Deutschland GmbH |
| Essener Str. 5 |
| 46047 Oberhausen |
| Germany |
| info.de@benq.com |
















