Block Aurora stereo system with integrated speakers for powerful sound in anthracite
Article no: 1000035570























£503.19*
£9.99

Product information
Block Aurora – Compact all-in-one sound professional with wireless charging
The Block Aurora combines powerful 36-watt sound with exceptional functionality in a living room-friendly wooden housing. Thanks to the integrated subwoofer, triple tuner, CD drive, USB player and Spotify® Connect, you can enjoy music from virtually any source – controlled via the colour display, system remote control or UNDOK app.
Technical data – the most important facts at a glance
- Audio performance: 36 W total output power, 2× 3" full-range + subwoofer, total harmonic distortion < 0.3% (@ 1 W)
- Sources: Internet radio / DAB+ / FM, CD (CD-DA, MP3, CD-R/RW), USB player, Bluetooth streaming, Spotify® Connect
- Network & apps: Wi-Fi 2.4 & 5 GHz, UNDOK app control
- Operation: 2.8" TFT colour display (dimmable), 4 station buttons, navigation/volume control, adaptive system remote control
- Extras: Wireless charging (Qi), equaliser, alarm & snooze function, headphone jack, AUX-in
- Connections: USB-A (5 V/500 mA), 3.5 mm AUX-In, 3.5 mm headphones
- Dimensions & weight: 300 × 146 × 216 mm (W × H × D), 2.5 kg
- Power: ≤ 36 W operation, 1 W standby, < 0.01 W off
Big sound in a small space
Two 3-inch full-range drivers and an integrated subwoofer deliver a full 2.1 system with 36 watts of music power. The frequency response of 20 Hz to 25 kHz and an adjustable equaliser ensure clean highs, clear mids and powerful bass – ideal for kitchens, offices or bedrooms without the need for external speakers.
Versatile sources & seamless streaming
Whether local FM stations, noise-free DAB+ or more than 30,000 internet stations: the triple tuner covers every radio preference. CDs, USB sticks and Bluetooth devices are supported, as is Spotify® Connect, which allows the Aurora to stream directly from the internet. Four station buttons make it easy to access your favourite stations instantly, and dual-band Wi-Fi ensures a stable connection – evenin networks with many users.
Convenient features for modern everyday life
The dimmable 2.8-inch colour display clearly shows cover art, station logos and menu structures . Thanks to wireless charging, you can easily charge Qi-enabled smartphones on top of the device while music is playing. The included system remote control – available in black or white – takes over all functions; TV remote controls can be integrated via learning mode. Alarm and snooze times can be programmed directly on the device or via the UNDOK app, making the Aurora a smart radio alarm clock.
Block Aurora – your space-saving allrounder for powerful sound, wireless charging and unlimited music variety.
Technical data
| Name | Block Aurora stereo system with integrated speakers for powerful sound in anthracite |
|---|---|
| Article number | 1000035570 |
| GTIN/EAN | 0799268221424 |
| Model name | Aurora |
| Watt | 36 W |
| Brand | Block |
| Product Type | Stereo System |
| Product width | 30 cm |
| Product height | 14.6 cm |
| Product depth | 21.6 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Colour | Anthracite |
| Condition | New |
| Warranty | 60 Month |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |