

£1,457.50*
Prices incl. VAT.
Expected in 5-8 working days
Shipping from £9.99
Product number: 1161192
- Minimum Projection Ratio 3.31
- Maximum Projection Ratio 5.07

visunext Services
Product information
The ELPLM10 lens offers a throw ratio of 3.32:1 to 5.06:1 for the EB-L1050U to EB-L1075U models. For the EB-L1490U to EB-L20000U series, the ratio is 2.42:1 to 3.71:1, and for the EB-L12000Q it is 2.34:1 to 3.59:1. It is compatible with these EB-L series projectors.
Technical data
| Name | Epson Lens ELPLM10 |
|---|---|
| Article number | 1161192 |
| GTIN/EAN | 8715946614489 |
| Manufacturer SKU | V12H004M0A |
| Model name | ELPLM10 |
| Brand | Epson |
| Product Type | Projector lens |
| Minimum Projection Distance | 0 cm |
| Maximum Projection Distance | 0 cm |
| Minimum Projection Ratio | 3.31 |
| Maximum Projection Ratio | 5.07 |
| Features | Lens motorised |
| Weight | 0 kg |
| Condition | New |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |
Downloads
Product safety
| Person responsible for the EU |
|---|
| Epson Deutschland GmbH |
| Schiessstraße 49 |
| 40549 Düsseldorf |
| Germany |
| info@epson.de |
