















- Light Brightness 210 Lumen
- Resolution 960 x 540 WSVGA
- Aspect Ratio 4:3
- Operating noise 30 dB

Product information
MoGo - Everywhere
A powerful portable Android TV projector, integrated dualHarman/Kardon speakers and a high-performance rechargeable battery.Entertainment wherever you are.
Unsurpassed picture quality
XGIMI MoGo projects many more colorful, brighter and sharperimages than any other portable 150-ANSI or 200-ANSI projector on the market.
Inspire your ears
The MoGo was equipped by Harman/Kardon and offers fantasticsound quality with its advanced 3-watt speaker units. The sound isprofessionally tuned according to the "Gold Ear Philosophy". Thus,the sound of the MoGo speakers is balanced and perfectly suited for any kind ofmusic. You can also connect your devices to MoGo via Bluetooth or 3.5 mm audiocable and use it as an external speaker - enjoy up to 300 songs on a singlecharge.
Light up your path
Unlike other mini-projectors with low luminance and a dark,grainy image, the XGIMI MoGo 210 ANSI lumens delivers cinema-quality imageswith amazing clarity.
Redefine screen size
Enjoy your own cinema with XGIMI MoGo with great sound andimpressive 30'' - 100+'' big screen. Just put your feet up, sit back and enjoythe perfect cinema experience.
Entertainment Nonstop
On the MoGo you can use the Google Play Store for AndroidTV. Whatever you like - from Showtime to YouTube to a whole host of games: Thereare countless apps you can fall in love with. With over 5000 native apps,Android TV opens the door to a world of entertainment.
Technical data
| Name | XGIMI Projectors 210 |
|---|---|
| Article number | 1000010582 |
| GTIN/EAN | 6935670511942 |
| Manufacturer SKU | MoGo |
| Lamp life (ECO) | 30,000 Hour |
| Brand | XGIMI |
| Product Type | Projector |
| Application | Mini projectors |
| Projector Type | DLP |
| Projector lamp type | Laser/LED hybrid |
| ANSI Lumen | 210 ANSI Lumen |
| ANSI Lumen (Eco) | 150 ANSI Lumen |
| Resolution | 960 x 540 WSVGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Contrast Ratio | 1,000 :1 |
| Operating noise | 30 dB |
| Lamp life | 30,000 Hour |
| Minimum Projection Distance | 120 cm |
| Maximum Projection Distance | 300 cm |
| Minimum Projection Ratio | 1.2 |
| Maximum Projection Ratio | 1.2 |
| Minimum Lens-Shift Horizontal | 0% |
| Maximum Lens-Shift Horizontal | 0% |
| Minimum Lens-Shift Vertical | 0% |
| Maximum Lens-Shift Vertical | 0% |
| Horizontal Keystone | 40% |
| Vertical Keystone | 40% |
| Inputs | 1x HDMI , 1x USB-A |
| wireless technology | Bluetooth , WiFi |
| Product width | 14.6 cm |
| Product height | 10.55 cm |
| Product depth | 9.45 cm |
| Weight | 0.9 kg |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Warranty | 24 Month |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |
Projection distance calculator
Contact our experts for help!
Image size:
Format
Format
Product safety
| Company |
|---|
| XGIMI |
| No.1129, Shijicheng Road / Building No.4, Zone A |
| 610095 Chengdu High-tech Zone, Sichuan Pilot Free Trade Zone |
| China |
| 49 3722 713-8500 |
| service@xgimi.com |
