

£2,332.64*
Prices incl. VAT.
Expected in 8-15 working days
Shipping from £9.99
Product number: 1161327
- Minimum Projection Ratio 0
- Maximum Projection Ratio 0

visunext Services
Product information
The ELPLW06 lens offers a throw ratio of 1.62 to 2.22:1 for the EB-L1050U to EB-L1075U models. For the EB-L1490U to EB-L20000U series, the ratio is 1.19 to 1.62:1, and for the EB-L12000Q it is 1.15 to 1.57:1. It is compatible with these specific projectors in the EB-L series.
Technical data
| Name | Epson ELPLW06 lens for EB-L1500/L1505 |
|---|---|
| Article number | 1161327 |
| GTIN/EAN | 8715946614359 |
| Manufacturer SKU | V12H004W06 |
| Model name | ELPLW06 |
| Brand | Epson |
| Product Type | Projector lens |
| Minimum Projection Distance | 0 cm |
| Maximum Projection Distance | 0 cm |
| Minimum Projection Ratio | 0 |
| Maximum Projection Ratio | 0 |
| Features | Lens motorised |
| Weight | 0 kg |
| Condition | New |
| Warranty type | Bringin service Service and support information |
Downloads
Product safety
| Person responsible for the EU |
|---|
| Epson Deutschland GmbH |
| Schiessstraße 49 |
| 40549 Düsseldorf |
| Germany |
| info@epson.de |
